Eczanelerde Dış Cephenin Önemi

Bir eczanenin dış cephesi oldukça önemlidir. Dış cephe, eczanenizin ayırt edilmesini sağladığı gibi, aynı zamanda tüketicinin işletmeniz hakkında pozitif veya negatif bir fikir oluşturmasına da yardımcı olur.

Eczanenizde yapacağınız doğru dış cephe uygulamaları ile (tabela, kapı girişi, vitrin, ışıklandırma ve yönlendirme tabelaları) tüketiciyi içeriye davet edebilirsiniz ve böylece potansiyel müşteriler oluşturabilirsiniz.

Dış cepheler her zaman temiz, dikkat çekici ve içerisinin görünebileceği kadar da açık olmalıdır. Yeni bir eczane açıyorsanız ya da işletmenizi yenilemek istiyorsanız ilk önce yapmanız gereken şey, işletmenizin bulunduğu binanın durumuna dikkat etmektir. Eğer işletmeniz eski, bakımsız ve dış cephesi zarar görmüş bir binada yer alıyor ise değişime buradan başlamanız oldukça isabetli olacaktır.

Kapı
Eczanenin kapısı; işletmenin yapısına göre, insanların trafiğine göre ve eğer varsa sağlık kurumunun yerine göre konumlandırılmalıdır.
Eczane için tek giriş çıkış kullanmak tavsiye edilir ama eğer birden fazla kapı varsa ana kapının diğerinden biraz daha büyük olması gerekir.

Tabela
Ülkemizde eczanelerin tabelalarını aynı standartta uygulamalarını sağlayan bazı kurallar vardır. Bundaki amaç, hastaların ve müşterilerin eczaneleri daha kolay bulmalarını sağlamaktır.

Vitrin
Vitrin çalışmalarında en önemli konu, vitrinin iç mekânı kapatmamasına dikkat etmektir. Vitrinde kullanılacak görseller, görsellerin renkleri, yazılar ve yazı puntoları ile vermek istediğiniz mesajları tüketicilere iletebilirsiniz.

Işıklandırma
İlgi çekici bir eczaneniz olmasını istiyorsanız, aydınlatmaya da dikkat etmeniz gerekmektedir. Ürünleri aydınlatmak için ışıklandırma önden verilmelidir. Renk seçimi olarak gün ışığı kullanımı daha samimi ve rahat bir çalışma ortamı sağladığı için tercih edilmelidir. Ayrıca doğru aydınlatma tercihi çalışanların gün içerisindeki çalışma konforunu etkiler ve motivasyon artışı sağlamaktadır.

Mağazanızda müşterilerinize yaşattığınız alışveriş deneyimini güçlendiren ışık kullanımıyla hem satışlarınızı arttırabilir hem de müşterilerinizin zihninde görsel deneyim hissini kuvvetlendirebilirsiniz.

Tüketiciler, iyi bir dış cepheye sahip olan işletmelere daha olumlu bakar ve bu da satışlara olumlu olarak yansır. Yeni eczane açanlar veya işletmesini yenilemeyi düşünenler, işe öncelikle İşletmenin dış cephesinin düzenlemesi ile başlamalıdır.
Satış odaklı mimari tasarım ile verdiğimiz danışmanlık hizmetleriyle geleceğin eczanelerini yaratmaya devam ediyoruz.